Témaindító hozzászólás
|
2008.04.24. 19:04 - |
Zoé!
Mégegy ötlet neked.Snidlinget is vethetsz cserépbe.Vagy egy cserepet megtöltesz földdel és egy egész fej fokhagymát beledugsz.Ha kizöldel akkor vághatsz a zöldjéből és kitünő ételizesitő.Fűszervajba vagy akár levesbe is tehetsz belöle.Lényeg hogy sűrűn ültesd be a cserepet. |
Sziasztok!
Képzeljétek a folyosó-fivakom kész dzsungel. A sarokban, a fölöttem lévő emeletről, a korláton és a padozat alján virágok nyílnak, a kakukk - de jó- megúsztuk a pajzstetveket idáig. A cicám van amikor a kutya szigorú felügyelete mellett elheveredik a zöldben és elégedetten nézdegél. Vatzak is szeret ücsörögni, márha nekem is marad déelőtt egy kis időm.
Hogy vagytok, mi van veletek? Én helyettesítettem a betegeket, a vizsgázókat a kismamákat úgyhogy van épp elég rajtam. Beszéltettem a különféle segélyszervezetek az áfa törvény kapcsán előállt hajmeresztő helyzetről, remélve, hogy változtatnak a gyakorlaton a törvényhozók. Hosszú meccs lesz. Nálunk újabban az adakozknak kell adót fizetni az adomány után és most emiatt a jelentkezők száma megcsappant, ami az élelmiszeradományok terén eddig gyakorlat volt. Az államtitkárral beszéltem a nem családbarát politikáról, ami benneteket is érint. Meglepetésemre jó néhány dologban igazat adott, de hogy változik-e majd valami, próbálom ébren tartani a témát, ha hagyják. Ma voltam egy romanológiai konferencián, ahol az ombudsmannal beszéltem a helybenjárásról, a valós helyzet feltérképezésének hiányáról és mindkét fél félelmeiről, jogos elvárásairól. Tlálkoztam olyan cigány fiatalemberrel, aki doktorandus és kutatni akar, - elege van a hétköznapok gyűrődéseiből. egyelőre még nem érett meg arra, hogy belevágjon egy nagyon kemény küzdelembe. Pedig értelmes, okos. De kapcsolatban maradunk. Ez is valami. Nekem ezek a mindennapi küzdelmeim, álmatlan éjszakáim emiatt avnnak, hogy mennyit nem tudok, hogy tehetetlen vagyok időnként ostoba, de néha azért sikerül egy s más.
Marcsikám édes, azért még mindig noszogatlak, hogy hadd szerezhessek egy kis örömet is neked. Mikor engeded meg?
De most látom mennyit írtam, el sem olvassátok,mert hosszú és igazatok van. Millió puszi mindenkinek és a tieiteknek. Andi |
Szia Marcsi!
Köszi a tanácsokat és most rohanok. Puszi |
Védekezés a levéltetvek ellen:
Csak komolyabb fertőzöttség esetén szaladjunk permetezőszerekért, mert a levéltetveket könnyedén letörölhetjük egy papírzsebkendővel. Persze óvatosnak kell lennünk, hogy ne sérüljenek a csúcshajtások, esetleg a bimbók. A levéltetvek nagyon szeretnek a magtokokon letelepedni, ezért ha meghagyjuk azokat, akkor figyeljünk rájuk ilyen okból is.
A leander levéltetvei nem annyira szívósak, ellenük akár bio szerekkel is védekezhetünk hatékonyan. Ilyenek az olajos permetezőszerek, mint a Bio-sect, a Biola vagy a Vektafid. A csalán lé meglehetősen büdös és a virágoknak ugyancsak nem válik javára.
De nagyon sok egyéb permetezőszer közül válogathatunk, nem túl nagy fertőzöttség esetén a nem felszívódó Chinetrin 25 EC, Decis 2,5 EC, is megfelelő, nagyobb kártételnél felszívódó szereket, mint a Chess 50 WG, az Actara 25 WG, Zolone 350 EC, melyek belocsolással is alkalmazhatóak (keverésük olyan arányú, mint a permetezésnél.
Természetesen flakonokban is kapható levéltetveket irtó anyag. Bálint gazda honlapján nagyon dicséri a Decis WST tablettában forgalmazott terméket.
A rezisztencia kialakulása miatt jó, ha váltogatjuk időnként a szereket. |
Kicsit keresgéltem neked a neten:
Ime:
Védekezés a pajzstetvek ellen:
De nem feltétlen kell mindjárt a permetezőt elővenni! Ha nem olyan nagy a növényünk, akkor manuális módszerekkel is eltávolíthatjuk ezeket a kártevőket, hiszen nem nagyon mozognak. Többféle módszer lehetséges, de mert a pajzstetvek erősen tapadnak a levelek aljára, ezért nem könnyű a munkánk. Van aki fogkefét vagy szivacsot használ a lekaparásukhoz, ami bizony elég macerás.
Egyszerűbbnek látszik fogni egy vödör tiszta vizet (de tehetünk bele lemosószappant, káliszappant, van, aki aloe verás tusfürdőt ajánlott, ettől szép fényes lesz a levél). A lényeg az, hogy húzzunk a kezünkre egy ráfeszülő kötött kesztyűt, majd a vizes kesztyűs ujjainkat a tövénél megfogott levélen húzzuk végig. Ezt többször ismételhetjük, közben mindig öblítsük le a kesztyűs ujjainkat. Legyünk különös tekintettel a középső levélerek mélyedésére, ahol akár a körmünk élét is használhatjuk (persze nem okoz kárt a kesztyűn keresztül), mert ott telepednek meg leginkább a parányi, talán még szabad szemmel nem is látható kis pajzstetvek. Ennek a módszernek az is az előnye, hogy nem csak a levelek aljáról a tetveket, de a tetejéről a port is letakarítjuk és szép, tiszta leanderünk lesz.
Fokhagyma, csalán lé, dohánylé meg egyéb bio szerek nem tartósan hatásosak a rendkívül szívós pajzstetvek ellen.
Lehet a boltokban kapni olajos permetezőszereket, mint a Vektafid, vannak tavaszi olajos lemosó permetek, mint az Agrol. Az olaj elzárja a tetveket a levegőtől és elpusztulnak, mivel mérget nem tartalmaznak, ez is bio módszernek számít. Én egyszer használtam, de többször nem fogom, félek, hogy nincs jó hatásal a virágzásra.
Ha már permeteznünk kell, akkor a leggyakoribb és legkönnyebbnek látszó megoldás a felszívódó szerekkel történő permetezés. Ezek közül most a legalkalmasabbnak az Actara 25 WG nevű permetező szer látszik szakértők és tapasztalatszerzők ajánlásai szerint ( három permetezésnél többször nem ajánlják a rezisztencia kialakulása miatt). A termék nagy előnye, hogy belocsolva zárt térben is használható (bár a tájékoztatóján sem a pajzstetvek, sem a belocsolhatóságuk nem szerepel), így ha az őszi permetezés nem volt elegendő, akkor a teleltető helyen is alkalmazhatjuk, beöntözéshez 1 locsolónyi (10 l) vízben oldjuk fel a zacskónyi port! Sőt, akinek nincs permetező felszerelése, az is sikerrel járhat. A Chess 50 WG és a Basudin 600 EV is felszívódó szerek, régebben leginkább a Bi 58-at használtuk, de nem tuti sikerrel, meg aztán többnyire csak engedéllyel szerezhető be. A szakirodalom még megemlíti a Mospilan 20 Sp nevű szert, melyet ugyancsak alkalmazhatunk öntözővízbe téve is, de permetezés esetén a nagyobb eredményességért Nonitot (tapadásfokozót) is ajánlatos hozzá keverni, és 10, 14 nap múlva ismételni.
A pajzstetvek másodlagos kártétele, hogy az ürülékükből létrejött édes mézharmat rácsurog a levelekre, majd ezen a ragacsos anyagon megtelepednek a korompenész gombái. Ez végeredményben látszatra olyan, mint egy vastag, ragadós porréteg. Ettől a rétegtől nem tud a levél lélegezni és elszárad. Súlyosabb fertőzésnél le kell vágni a leveleket, vagy esetleg az ágakat. A korompenész létrejöttét a tetvek elpusztításával kell megakadályozni, ha nincsenek tetvek, nincsen korompenész. De ha mégis találkozunk vele, akkor a tetvek likvidálása után mossuk le alaposan a leveleket.
A mézharmatra még rájárnak a hangyák is, kiknek ez az édes anyag a kedvenc eledelük. A hangyák valósággal gondozzák a tetveket a táplálék reményében, sőt, masszírozzák ki belőlük az édes nedveket, minek következtében a tetvek még több nedvet szívnak ki a levélből.
|
Sziasztok!
Adjatok tanácsot, a leánderemet állandóan kapirgálom a barna tetűbölcsőtől. Méreggel nem merem (dohány stb) öntözni, mert kicsik is vannak a gangon, meg a négylábúak. Próbáltam mosószappanlével, de nem sok sikerrel. ?Mit tegyek ? |
Nagyon jó ötlet, köszi. Egész veteményeskertem lesz így, és még dagonyáznom se kell. |
Zoé!
Mégegy ötlet neked.Snidlinget is vethetsz cserépbe.Vagy egy cserepet megtöltesz földdel és egy egész fej fokhagymát beledugsz.Ha kizöldel akkor vághatsz a zöldjéből és kitünő ételizesitő.Fűszervajba vagy akár levesbe is tehetsz belöle.Lényeg hogy sűrűn ültesd be a cserepet. |
[7-1]
|